top of page

DOGAY 2012 Vezirköprü - Samsun

Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği (DASK) tarafından 16.sı yapılan Türkiye’nin en özgün ve kapsamlı fotoğraf yarışması olan Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması (DOGAY) 16-19 Mayıs tarihleri arasında Samsun’un Vezirköprü ilçesinde düzenlendi. Ödül töreni ise Vezirköprü’nün tarihi mekanlarından biri olan Taşhan’da gerçekleşti. Yarışmaya katılan yerli ve yabancı 104 yetişkin ve 75 çocuk fotoğrafçı toplam yaklaşık 30.000 fotoğraf karesi çekerek yarıştı.

DASK Doğa Araştırmaları Sporları ve Kurtarma Derneği tarafından 16.sı organize edilen DOGAY Doğada görüntü Avcılığı yarışması Vezirköprü’de gerçekleştirildi. Adının Fotoğraf yarışmaları içinde anılması tam da bu etkinliğin anlamı ile örtüşmüyor. Yarışmanın maddi bir ödülü olmaması yarışma mantığından biraz uzaklaştırıyor. Bu bölgenin; yarışma öncesinde ve yarışma sırasında DASK üyeleri ve yarışmacılar tarafından doğası, tarihi yerleri, kültürü, yerel yaşamı, flora ve faunası dört mevsim belgelendi.

 

Çünkü DOGAY’ın hazırlıkları bir sene öncesinden başlıyor. Yarışmada ise yüzlerce yerli ve yabancı fotoğrafçılar tarafından da fotoğraflanması sonrasında zengin bir fotoğraf arşivi bu bölge için oluşturulmuş oluyor. Yarışmanın fotoğraflarının yer aldığı kataloğun çıkması veya kimi zaman da yerel yönetimlerin bu fotoğrafları kalıcı kılmak için bastırdığı yayınlarla bu bölgeye bir belgeleme çalışmasının sonucu basılı yayınların çıkmasını yani kalıcı bir eserler bırakmayı da beraberinde getiriyor.

Uluslar arası 5 ülkeden fotoğrafçıları ülkemizde konuk ettik. İran- Yunanistan- Ürdün- Hollanda- KKTC olmak üzere yarışmaya katılan yerli ve yabancı 104 yetişkin ve 75 çocuk fotoğrafçı bu bölgeyi belgeledi.

Bu yıl Yarışma 6 kategoride düzenlendi. Genel Doğa–Manzara–Makro Doğa–Yerel Yaşam­–Tarih–Doğadan Soyutlama kategorilerinde fotoğraf çekimleri yapıldı.

Çocuk DOGAY kategorisinde de 7- 14 yaşları arasında bölge çocuklarımıza bir günlük bir fotoğraf etkinliği düzenledik. Tüm çocuklarımıza dernek üyelerimiz tarafından basit fotoğraf tekniklerinin öğretildiği çekimler yaptırıldı. Çocuk Dogay’da çocuklarımızın tümünden en az bir kareyi fotoğrafı sergileme amaçlı arşivimize alıyoruz. Onlarla gün boyu fotoğraf çekimleri, piknik ve oyunlar ile güzel bir gün geçirmelerini sağlıyoruz. En güzeli de tüm çocuklarımızı ödül töreninde fotoğraflarını gösterirken sahneye çağırıp, alkışlayarak mutlu olmalarını, fotoğraf sanatına dair yaşamlarında bir iz bırakmaya çalışıyoruz.

Yaylaları, Kutsal Hitit Kenti Nerik, Roma Dönemi Yapıları, Kaleleri, Kunduz Ormanları, Geyikleri, Kuşları, Kaya Mezarları, Osmanlı Eserleri, Akarsuları, Evleri, Kanyonları, Böcekleri, Altınkaya Baraj Gölü, Kilimleri, Gölleri, Dağları, Kelebekleri, Çiçekleri, Semaverleri, Vadileri, Giysileri, Hayvanları ve Sokakları ile görülmeye değer zenginlikte bir bölge…

Her kategori için 4 ödül ve özel ödüller olmak üzere toplam 29 fotoğraf derece aldı. Ödül alan yarışmacılara Vezirköprü Kaymakamlığı ve Vezirköprü Belediyesi tarafından hediyeler verildi.

Yarışma sırasında bölge halkı ve gelen yarışmacıların katıldığı fotoğraf gösterimleri düzenlenmektedir. Bu gösteriler yabancı ve yerel fotoğraf derneklerinin hazırladıkları fotoğraf sunumlarından oluşmaktadır. Yediden yetmişe bölge halkının ilgisini çeken bu sunumlar fotoğraf sanatına dikkat çekmek ve bir farkındalık yaratmak adına güzel bir etkinlik haline gelmiştir.

DOGAY  her yıl dostlarla buluşma, bölgeyi fotoğraflama, birlikte paylaşma, yeni dostluklar edinme, öğrenme, öğretme ve doğada güzel bir vakit geçirmek isteyenlerin buluştuğu bir etkinlik…

Binlerce kareyi değerlendiren Jüri üyelerimiz;  Yunanistan'dan katılan Aristidies Kontogeorgis'e, İran'dan katılan Muhammed Abbaszadeh'e, Hollanda'dan katılan Peter De Ruig'e, Türkiyeden Turan Sezer'e, Tekin Ertuğ'a, Tuğrul Çakar'a ve Necmettin Külahçı'ya , Samsun Valiliği'ne, Vezirköprü Kaymakamlığı'na, Vezirköprü Belediyesi'ne,  ödül törenine katılan Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir'e, Vezirköprü Kaymakamı Ozan Balcı'ya, Veziköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis'e, Garnizon Komutanı Mehmet Canlı'ya, Ladik Belediye Başkanı Mehmet Karahan'a, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz'e, Narlısaray Belediye Başkanı A. İhsan Üzer'e, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora'a, resmi kurum ve kuruluşların amirlerine ve Türkiye’nin her köşesinden gelen doğa sever çok sayıda vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz. 

 

bottom of page