top of page

DOGAY 2013 Niksar - Tokat

Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği (DASK) 14 ülkeden DOGAY ve ÇOCUK DOGAY 330 fotoğraf sevdalısını 17. kez gerçek zamanlı bir mücadele olan doğada görüntü avcılığı için Tarihi Kent Niksar'da biraraya getirdi. DASK, 2013 yılı Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması'nı (DOGAY) 16-19 Mayıs tarihleri arasında Tokat’ın Niksar ilçesinde düzenlendi.

Tokat Valiliği himayelerinde, Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesi desteğiyle yerli ve yabancı fotoğrafçıların katılımıyla gerçekleşen DOGAY'a bu yıl yurt dışından rekor katılım olurken yarışmaya; İngiltere, İtayla, Hollanda, Yunanistan, Çin, Finlandiya, Filistin, Lübnan, Kıbrıs, Moğolistan, Ürdün, KKTC ve İran’dan fotoğrafçılar katıldı.

Yarışma başlamadan önce Tokat Valisi Sayın Mustafa Taşkesen yarışmacıları ve jüri üyelerini Tokat’da TUDER rehber eşliğinde Tokat’ın doğal ve tarihi mekânlarını gezdirip, ağırladı.

Yarışma süresince sosyal etkinlikler düzenlendi. Çamiçi Yaylası Niksar Kamping’de Kamp ve Karavan Derneği üyeleri ve tüm katılımcılarla birlikte Ülkelerden gelen yabancı fotoğraf dernekleri kendi ülkelerinin fotoğraf gösterimlerini yaptılar.

16 Mayıs'ta başlayan mücadelede, 330 kişinin iki gün süren çekimlerinin ardından bir gün süren jüri seçimi yapıldı. 18 Mayıs akşamı gerçekleşen törende beş kategoride toplamda 20 ödül kupası ve 30 mansiyon dağıtılırken 200 fotoğraf sergilenmeye değer bulundu. Organizasyonda ilk kez bu yıl Uluslarası patronaj olarak United Photographers International (UPI) adına altın, gümüş, bronz madalya ve 30 mansiyon dağıtıldı. Fédération Internationale de l'Art Photographique (FIAP -Auspices) himayesinde birincilere anı madalyası verildi.

DOGAY Fotoğraf Yarışması'nın bir diğer bölümü amacı çocuklara da fotoğrafı sevdirmek ve farkındalık yaratmak olan ÇOCUK DOGAY’dı. Yarışmanın bu bölümü Türkiye’nin dört bir tarafından İran’dan ve Niksar'dan toplam 158 çocuğun katılımı ile gerçekleştirildi. Çocuk katılımcıların çektiği en iyi kareler ödül töreninde gösterildi. Ödül töreninde yarışmaya katılan tüm çocuklara Niksar Kaymakamlığı tarafından hediyeler verildi.

Tokat Valisi Sayın Mustafa Taşkesen'e, Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar'a ve jüri üyelerimiz; Reha Bilir, Tuğrul Çakar, Necmettin Külahçı, İlker Şahin (Türkiye), Leena-Maija Lindqvist (Finlandiya), Marcello Materassi(İtalya), Jargalsaikhan Batdorj (Moğolistan)

teşekkür ederiz.

bottom of page